Materiál - lyže, hole, boty a letní varianty

Závodní lyže: Na závody dětem půjčujeme klubové lyže. Parafínování zajišťujeme v buňce u Hanýska ve spolupráci s mazačem Jirkou Černým, lyže rozdáváme přímo na závodě. Samozřejmě jsou rodiny, které si řeší závodní lyže samy, nebo si půjčí klubové na celou sezónu a starají se o ně po svém.
Na rozježdění před závodem si děti berou lyže tréninkové!

Tréninkové lyže: Klasika: U dětí do deseti let používáme z praktických důvodů "chlupaté" lyže (někdy se říká lyže s kobercem, SKIN  a podobně), jde o tulení pás v odrazové zóně pod patou. Zkušenější děti pak jezdí na voskovacích lyžích, mazání před tréninkem je na dohodě konkrétního trenéra s rodiči.
Klubové tréninkové lyže rozdělujeme před sezónou (jde o starší závodní lyže), za zapůjčení vybíráme 100 až 200Kč podle jejich stavu. Rozhodnete-li se koupit lyže vlastní, budeme rádi, doporučuji ojeté závodní lyže v jakémkoliv stavu, při našich sněhových podmínkách je nových lyží škoda. Vždycky budou 20 let staré závodní lyže lepší než nové turistické! O údržbu (smývání a parafínování) tréninkových lyží se starají rodiče. Lyže nesmývejte po každém tréninku, při stálém počasí lze na jednu mázu trénovat vícekrát. Děti do 10ti let závodí pouze klasicky, vybavení na bruslení (kratší lyže, delší hole, vyšší boty) tak u malých dětí nemusíte řešit. Délka lyží na klasiku = výška postavy + 15 až 25cm. Čím delší, tím rychlejší, ale náročnější na ovládání.
Bruslení: Stejně jako u klasiky, kdo si nekoupí svoje, má možnost si půjčit. Lyže na bruslení jsou jen o 5 až 10cm delší než výška postavy.

Kolečkové brusle/lyže: Jako doplněnk letní přípravy používáme klečkové brusle. Po zvládnutí základní rovnováhy přidáváme k bruslím hole a zhruba od 10 let věku vyměníme brusle za kolečkové lyže. Délka holí na brusle odpovídá délce na zimní bruslení + 5cm z důvodu velikosti koleček. Délka holí na kolečkové lyže odpovídá délce zimních holí nebo max. o 3cm delší. V obou případech je nutné vyměnit zimní kroužky (hrabky, košíčky) za letní hroty na asfalt.

Boty a vázání: Používáme systém NNN (Rottefella nebo Salomon Prolink). Rozhodnete-li se pro druhý systém SNS (Salomon), budete mít problém při půjčování klubových lyží včetně kolečkových! Při nákupu bot na klasiku vyzkoušejte její ohebnost, aby si dítě nesedřelo paty na prvním tréninku! Bruslařské boty mají být naopak co nejtužší. Pro bruslení na sněhu stačí (stačívaly) i boty klasické, ale pro trénink na kolečkových lyžích jsou vysoké pevné boty nutností. Máme několik málo párů dětských bot na půjčení, informujte se u Hanýska.

Hole: Na klasiku a imitace stačí duralové, jsou odolnější a levnější. U bruslení hraje větší roli vyvážení a hmotnost, proto jsou u delších holí vhodnější kompozitové s různou kombinací uhlík/sklo. Při nákupu dejte pozor, aby měly na dolním konci průměr 10mm - pro trénování na asfaltu vyměňujeme košíčky za bodce průměru 10mm. Košíčky (hrabky, kroužky) volte středně velké, extra malé závodní se v našich podmínkách boří. Vlastní bodec může být ocelový nebo ze slinutého karbidu (vidiový, tvrdokovový). Měkká vystřižená ocel se rychle otupí, s karbidovým můžete jezdit i v létě na asfaltu, pokud se tedy nevylomí z plastu.
Délka holí na imitace cca po prsa, u dětí to jsou loňské klasické hole. Kroužky necháváme zimní, imitujeme na trávě. 
Délka na klasiku cca do středu ramenního kloubu (max. 0,83 x výška postavy v lyžákách), na bruslení po bradu (0,89x výška postavy). Dle bodu 343.8.2 pravidel: "Ve všech závodech klasickou technikou nesmí délka holí přesáhnout 83% výšky závodníka. V závodech volnou technikou nesmí délka holí přesáhnout 100% výšky závodníka. Výška závodníka je měřena v závodních botách od rovného pokladu až po vršek nepokryté hlavy. Výška hole se měří odspodu až po nejvyšší bod uchycení poutka." Ale pozor, délka hole udávaná výrobcem se měří až po vršek madla, je tedy cca o 3cm větší, než výška podle výpočtu!
Opět máme dost klubových holí na půjčení (50Kč na sezónu) nebo jsme schopni sehnat slušné hole za slušnou cenou.

Klubové oblečení: Dodavatelem je firma Gasso, ceník a stav skladu je aktualizován v Aktualitách na hlavní stránce, objednáváme dvakrát ročně. Není podmínkou jezdit v klubových barvách, ale je to dobré, protože tak aspoň trenéři poznají polické dítě a vědí, komu fandit, koho poopravit, komu poradit a koho fotit. Při vyhlašování na stupních vítězů klubové oblečení vyžadujeme (třeba si půjčte bundu od kamaráda), je to nutné pro prezentaci klubu.

Pravidla slušného chování ke svěřenému materiálu: Dovolte mi zde trošku osvěty, kterou prosím šiřte i mezi své svěřence. Používáme běžky, určené pro BĚH NA LYŽÍCH NA UPRAVENÝCH TRATÍCH.  Tomu odpovídá jejich subtilní konstrukce a minimální váha. Naše lyže se výrazně liší od lyží back-country, skialpových a zásadně od lyží akrobatických. Tyto lyže nejsou určeny pro hraní fotbalu, zapichování patkama do sněhu či drnu. K dosažení maximální skluznosti používáme grafitové a teflonové skluznice, které nejsou určeny k jízdě po kamení, silnici, přes obrubníky. Na rozdíl od sjezdařů NEMÁME ocelové hrany. Šikmé a příčné škrábance snižují naši rychlost, servané hrany nám brání v účinném odšlapování. Proto zásadně nehrajeme na lyžích fotbal, a to ani na jedné. Vytrhává se tím vázání, odtrhávají se podrážky bot. Ač nám to na školení trenérů Martin Nosek nutí, jako trénink obratnosti či zahřátí před tréninkem se dají hrát i k lyžím šetrnější kloboučky, frisbí atd. Laminátové lyže jsou mnohem pevnější než dřevěné, přesto se také dají zlomit nebo prošlápnout. Naučme děti přejíždět příkopy s rozložením váhy telemarkem. Při přecházení silnice není hanba lyže zout. A když už frčíme vstříc kamení, zásadně na něm neplužíme! Jedeme rovně, tím se sníží profil styku s možným nebezpečím na 2x45mm a i když už ten šutr chytíme, škrábanec je podélný a ten zásadně nevadí. Při plužení máme asi 20x větší šanci, že něco schytáme, při brždění smykem 50x a k tomu bude ten šlinc napříč! Když vidím, jak některé lyže vypadají po jedné na sníh relativně bohaté sezóně, musím uznat, že jsme osvětu ve věci slušného zacházení s lyžemi zanedbali. Vysvětlete dětem, že při slušném zacházení mohou lyže sloužit 10, 20 i 30 let. Na mých závodních Rossignolech jel Petr Michlů v Naganu. A když se s nima postavím na start Středečňáku, tak se vždycky Zomba rozklepe. Je jim 26 let. 
A hole, dají se koupit duralové, ale laminátky jsou levnější, lehčí, rychlejší. Jen se po nich nesmí šlapat. Vždycky máme na výběr, tak to prosím dětem sdělte.

Skol, Hanýsek

dotazy: Jan Pohl, tel. 608476058, skipolice@seznam.cz