Materiál - lyže, hole, boty a letní vyrianty

Závodní lyže: Na závody dětem půjčujeme klubové lyže. Parafínování zajišťuje převážně Tonda Pohl s Jirkou Černým, lyže rozdáváme přímo na závodě. Samozřejmě jsou rodiny, které si řeší závodní lyže samy, nebo si půjčí klubové na celou sezónu a starají se o ně po svém.
Na rozježdění před závodem si děti berou lyže tréninkové!

Tréninkové lyže: Klubové tréninkové lyže rozdělujeme před sezónou (jde o starší závodní lyže), za zapůjčení vybíráme 100 až 200Kč podle jejich stavu. Rozhodnete-li se koupit lyže vlastní, budeme rádi, doporučuji ojeté závodní lyže v jakémkoliv stavu, při našich sněhových podmínkách je nových lyží škoda. Vždycky budou 20 let staré závodní lyže lepší než nové turistické! O údržbu (smývání a parafínování) tréninkových lyží se starají rodiče. Lyže nesmývejte po každém tréninku, při stálém počasí lze na jednu mázu trénovat vícekrát. Děti do 10ti let závodí pouze klasicky, vybavení na bruslení (kratší lyže, delší hole, vyšší boty) tak u malých dětí nemusíte řešit. Délka lyží na klasiku = výška postavy + 15 až 25cm. Čím delší, tím rychlejší, ale náročnější na ovládání. Lyže na bruslení jsou jen o 5 až 10cm delší než výška postavy.

Kolečkové brusle/lyže: Jako doplněnk letní přípravy používáme klečkové brusle. Po zvládnutí základní rovnováhy přidáváme k bruslím hole a zhruba od 10 let věku vyměníme brusle za kolečkové lyže. Délka holí na brusle odpovídá délce na zimní bruslení + 5cm z důvodu velikosti koleček. Délka holí na kolečkové lyže odpovídá délce zimních holí. V obou případech je nutné vyměnit zimní kroužky (hrabky, košíčky) za letní hroty na asfalt.

Boty a vázání: Používáme systém NNN (Rottefella nebo Salomon Prolink). Rozhodnete-li se pro druhý systém SNS (Salomon), budete mít problém při půjčování klubových lyží včetně kolečkových! Máme několik málo párů dětských bot na půjčení, informujte se u Hanýska. Při nákupu bot na klasiku vyzkoušejte její ohebnost! Bruslařské mají být naopak co nejtužší. Pro bruslení na sněhu stačí (stačívaly) i boty klasické, ale pro trénink na kolečkových lyžích jsou vysoké pevné boty nutností.

Hole: Na klasiku a imitace stačí duralové, jsou odolnější a levnější. U bruslení hraje větší roli vyvážení a hmotnost, proto jsou u delších holí vhodnější kompozitové s různou kombinací uhlík/sklo. Při nákupu dejte pozor, aby měly na dolním konci průměr 10mm - pro trénování na asfaltu vyměňujeme košíčky za bodce průměru 10mm. Košíčky (hrabky, kroužky) volte středně velké, extra malé závodní se v našich podmínkách boří. Vlastní bodec může být ocelový nebo ze slinutého karbidu (vidiový, tvrdokovový). Měkká vystřižená ocel se rychle otupí, s karbidovým můžete jezdit i v létě na asfaltu, pokud se tedy nevylomí z plastu. Délka na klasiku cca do středu ramenního kloubu (max. 0,83 x výška postavy v lyžákách), na bruslení po bradu (0,89x výška postavy). Opět máme několik oddílových. Dle bodu 343.8.2 pravidel: Ve všech závodech klasickou technikou nesmí délka holí přesáhnout 83% výšky závodníka. V závodech volnou technikou nesmí délka holí přesáhnout 100% výšky závodníka. Výška závodníka je měřena v závodních botách od rovného pokladu až po vršek nepokryté hlavy. Výška hole se měří odspodu až po nejvyšší bod uchycení poutka.

dotazy: Jan Pohl, tel. 608476058, skipolice@seznam.cz